| Cestovná kancelária

Rieka Fraser

Vďaka dôkladnej ochrane rieky Fraser a rýb na pobreží Britskej Kolumbie je dnes Fraser opäť jednou z najvýznamnejších lososích riek na našej planéte. Okrem všetkých piatich druhov pacifických lososov sa v rieke loví i pstruh dúhový, jeho ťažná forma steelhead.
Na lovcov naozaj veľkých rýb čakajú v riečnom prúde gigantickí jesetery. Ľahká dostupnosť lovísk, profesionálny prístup miestnych sprievodcov a množstvo ulovených rýb ponúka návštevníkom skvelé rybárske zážitky. Po štyroch dňoch rybačky je väčšina rybárov doslova “uchytaná“ , mnohým chýba sila na zdolávanie ďalších rýb. Západokanadská provincia Britská Kolumbia je mnohými turistami považovaná za prírodne najkrajšiu oblasť našej planéty. Rybársku výpravu na rieku Fraser je možné kombinovať s okružnou cestou po Britskej Kolumbii.

Ubytovanie a strava
Štandardne je zaistené ubytovanie v hoteli s troma hviezdičkami. V cene pobytu sú zahrnuté raňajky v hoteli a obedy počas rybačky na rieke. Večere si zákazníci zabezpečujú sami v okolitých reštauráciách v nadväznosti na rybársky program a podľa aktuálnej chuti a nálady. V nadväznosti na požiadavky klientov sa ponúka možnosť ubytovania v malom rybárskom penzióne na brehu rieky Fraser, asi 5 km od mesta.

Kapacita penziónu je 8-10 hostí, o ktorých sa stará jeden z rybárskych sprievodcov s manželkou. Vďaka obmedzenej kapacite penziónu vládne tu pokojná rodinná atmosféra. Ubytovanie v penzióne doporučujeme rybárom, ktorí uprednostnia štýlové ubytovanie s výhľadom na rieku. Domček je rozložený na dvoch podlažiach, v ktorých sú dve dvojposteľové izby a jedna izba pre 2-3 osoby. Každá izba má vlastný vchod a sprchu a WC. Tieto tri izby majú spoločnú plne vybavenú kuchynku s jedálenským kútom a pracovným kútikom s PC pripojeným k internetu. V prízemí penziónu sa nachádza malý apartmán pre 2-3 osoby s plne vybavenou kuchynkou, kúpeľňou a spálňou s dvomi posteľami.

Pre všetky izby je k dispozícii obývačka s TV, krbom, saunou, vonkajšie vyhrievaný relaxačný bazén- vírivka a obrovská terasa s výhľadom na údolie rieky. Na svahu, pri penzióne je ohnisko so záhradným nábytkom a vlastný prístav pre čln. Každé ráno sú servírované raňajky. Výhodou ubytovania v penzióne je okrem výnimočnej atmosféry v neposlednej rade i fakt, že hostia môžu nastupovať na čln priamo pred penziónom a v prípade záujmu si môžu vlastnoručne ulovené ryby sami upraviť na grile, ohnisku, alebo v kuchyni.

Doprava
Najväčšie mesto Britskej Kolumbie Vancouver je z Európy dostupný celou radou leteckých spojov cca 10 hodín letu cena letenky Viedeň – Vancouver sa pohybuje okolo 800 €. Transfer autom z letiska do miesta pobytu trvá asi 1,5 hodiny.

Rybolov
Mohutná rieka Fraser ústí do Tichého oceánu pri Vancouveri. Lov lososov a jeseterov je priamo na rieke Fraser a jeho prítokoch. V okolitých jazerách je možnosť lovu pstruhov.
Chytá sa na prívlač a umelú muchu.
Lov jeseterov je na prírodné nástrahy pod vedením sprievodcu. V októbri a v novembri v roku 2019 skupina slovenských a českých rybárov chytila za 6 dní rybačky cez 50 jeseterov, z toho 11 kusov väčších ako dva metre (najväčší 2,51m o váhe 130 kg).

Losos čavyča (king) sa loví od júla do augusta (pozor niektoré prítoky majú aj jesenný ťah, ktorý je od októbra do novembra. Hmotnosť týchto rýb sa pohybuje od 10-30 kg!
Losos kisuč (silver- coho) ťahá v októbri novembri. Dosahuje hmotnosti 3-8 kg.
Losos keta (chu-dog) tiahne v septembri až novembri. Títo veľkí bojovníci dosahujú hmotnosti 3-10 kg.

Losos nerka (sockeye) ťahá v auguste a septembri. Loví sa ryby o hmotnosti 2-4 kg.
V párnych rokoch tiahne do rieky niekoľko miliónov lososa gorbuša (ping) váha 1-4 kg.
Ulovené lososy si vzhľadom na rybárske predpisy môže rybár ponechať. Každoročne sa pravidlá mierne menia, ale obvykle si každý rybár môže ponechať 1-2 lososy za deň.
Ulovené ryby sa hosťom spracujú – vyfiletujú, zamrazia a zabalia.
Pstruh dúhový- ťažná forma steel head (4-8 kg) sa loví od februára do apríla.
Jeseter biely sa loví v auguste až novembri.
Jeseter biely patrí medzi ryby označované za „živé fosílie“. Väčšine jeseterov na celom svete hrozí vyhynutie v dôsledku nadmerného lovu (kaviár) a zmeny životných podmienok. Jeseter biely (Acipenser transmontánus) sa v Kanade teší prísnej ochrane a jeho počty sú stabilizované. Jesetery žijú pri západnej časti Ameriky od Kalifornie až po Aljašku. Do rieky Fraser ťahajú od júla spolu s lososmi, ktoré predstavujú dôležitú súčasť ich potravy. Hlavnou sezónou lovu jeseterov je obdobie od augusta do decembra. Všetky ulovené jesetery musia byť opäť pustené na slobodu. Rybársky sprievodcovia, ktorý doprevádzajú rybárov pri love musia byť držiteľmi oprávnenia na ich lov a rešpektujú prísne pravidlá, vykonávajú merania, kontrolu a značkovanie ulovených rýb. Doteraz bolo v rieke Fraser označených viac ako 40 tisíc jeseterov. Telo týchto obrov je dlhé až 5 m. a vážia až 800 kg. I keď vyzerajú nemotorne, po záseku dosahuje jeseter prekvapivej rýchlosti a dokáže i skákať. Zvyčajná veľkosť lovených rýb sa pohybuje od 1-2 m (10-150 kg). V jesenných dňoch nie je vzácnosťou záber i dvadsiatich jeseterov denne. Kompletné vybavenie pre lov jeseterov zaisťujú sprievodcovia, loví sa väčšinou naťažko so zakotvených lodí. 50-80 librové prúty sú vybavené multiplikátorom a ako nástraha sa používajú kusy lososov alebo lososie ikry.

Klíma a počasie
Dolný tok rieky Fraser má veľmi miernu oceánsku klímu. Priemerná novembrová teplota je 9 stupňov a nezriedka sa teplota vyšplhá až k 20 stupňom. Predovšetkým jeseň je u rieky Fraser veľmi príjemná, nehovoriac o miestnych lesoch , ktoré hrajú všetkými farbami.

Rybárski sprievodcovia
Lov rýb na rieke Fraser je efektívny iba v sprievode miestneho profesionálneho sprievodcu, ktorý na dopravu po rieke používa plne vybavenú motorovú loď.

Na jednej lodi môže sprievodca súčasne doprevádzať najviac 4 rybárov. Najlepší rybársky sprievodcovia, ktorých využívame sú v združení asociácií, ktorá kontroluje ich spôsobilosť, technické vybavenie a dozerá na dodržiavanie ochrany jeseterov. Zapožičanie broďákov a akéhokoľvek náradia pre lov jeseterov, prípadne na lov lososov na prívlač je zahrnuté v cene služieb sprievodcu, ale doporučujeme vopred špecifikovať požiadavky.

Termíny
Termíny sú podľa požiadaviek zákazníka.

Ceny
Cena za osobu v skupine 4 osôb – 340 €
Cena za osobu v skupine 3 osôb – 370 €
Cena za osobu v skupine 2 osôb – 470 €
Uvedené ceny zahrňujú jeden deň lovu jeseterov alebo lososov s profesionálnym sprievodcom vrátane dopravy po revíry autom a člnom, zaistenie nástrah, zapožičanie rybárskeho náčinia, nocľah v hoteli, alebo v penzione, raňajky, a prenájom auta na letisku Vancouver vrátane poistenia
Je možnosť zaistenia transferu z letiska a späť namiesto prenájmu auta.
Príplatok za ubytovanie v jednoposteľovej izbe je 55 €.

Ďalšie služby:
letenka Viedeň – Vancouver – Viedeň od 980 €
Zapožičanie plne vybaveného obytného automobilu pre 4 osoby vrátane najazdenia 200 km, poistenia, miestnych daní a poplatkov od 200 € / deň
Podrobné informácie o pobyte, rybárskom náradí a podobne dostane klient spolu s pokynmi na pobyt.

V termíne od 30.10.-7.11.2020 sa uskutoční výprava zameraná na lov jeseterov a lososov ktorej sa zúčastní zástupca cestovnej kancelárie Orbis, alebo partnerskej cestovnej kancelárie Pepa. Cena tejto 9 dňovej výpravy je 3290€. Táto cena zahŕňa:

  • medzinárodnú letenku do Vancouveru
  • transfer v Kanade (auto z požičovne počas celého zájazdu)
  • ubytovanie v penzione s raňajkami
  • 6 dní rybačky pod vedením profesionálneho rybárskeho sprievodcu
  • udice a nástrahy na lov jeseterov a lososov
    V mieste pobytu si musí každý rybár zakúpiť rybárske lístky v cene cca 120 CAD.
Jeseter ulovený v rieke Harison.
Samica lososa Chum.
Jeseter ulovený uprostred Vancouveru.
Samec lososa Chum.
Pohľad z terasy penzionu.