| Cestovná kancelária

Kostarika

Kostarika- Nicoya
Športoví rybári sa pri pobreží Kostariky zameriavajú na lov niekoľkých druhov rýb, ktoré tu dorastajú do trofejných veľkostí (kohútovec, kranas obrovský, tuniak). Medzi vítané úlovky patrí tiež plachetník a marlín.
Ekonomika a bežný život v tejto stredoamerickej krajine je ovplyvnený ekologickou politikou, čo radí Kostariku medzi atraktívne loviská rýb. Sú tu zachované horské tropické pralesy i napriek tomu, že v posledných rokoch na pobreží polostrova Nicoya vyrástli veľké rekreačné centrá. Pobrežie zostalo nedotknuté aj kvôli tomu, že tu nie je vybudovaný žiadny hlboký prístav umožňujúci kotvenie väčších rybárskych, alebo výletných lodí.

Rybársky revír a sezóna
Rybolov prebieha v tichom oceáne na 200km dlhom úseku západného pobrežia polostrova Nicoya. Pobrežie si vďaka neprístupnosti z pevniny udržalo do dnes svoju divokosť a rybári tu nájdu desiatky kilometrov nedotknutých pláži a skalnatých útesov, kde môžu loviť celý deň bez toho, aby zbadali inú rybársku loď. Kŕdle veľkých tuniakov priplávajú veľa krát k polostrovu od mája do októbra. Od novembra do apríla sa chytajú ryby z pravidla v blízkosti pobrežia pri útesoch a od októbra do novembra sa častejšie rybárči v hlbokej vode ďalej od pobrežia. Vyhľadávaná ryba kranas kohútovec je najčastejšie lovený v priebehu januára – marca.
Rybári lovia z motorových lodí pod vedením miestneho kapitána a jeho pomocníka. Vzhľadom k charakteru lovených rýb sa bez profesionálnej posádky nezaobídete. V tomto smere spolupracujeme s Francúzmi Adriánom a Stephanom ( žijúci v Kostarike už viac ako 10 rokov). Okrem výberu loviska sprievodcovia poradia aj pri výbere správnej nástrahy a techniky lovu. Na palube lode je dostatok miesta pre 2-3 rybárov loviacich na prívlač, alebo 4 rybárov loviacich na jigg. Loď umožňuje rýchle presuny v okruhu 50km od kotvišťa.
Rybolov prebieha od rána (7:30) z pravidla do neskorého odpoludnia ( 16:00). Štandardnú osemhodinovú dobu lovu je možné si predlžiť za príplatok 40 USD/hod .
Teploty vzduchu sa na pobreží ostrova pohybujú 22-30°C, ale teplota vody býva iba 20-25°C. Chytá sa z lode v ľahkých sandáloch alebo na boso. Ako oblečenie pre rybárov doporučujeme tričko, košeľu a bermudy.

Spôsoby rybolovu
Najčastejšie využívané spôsoby lovu sú hladinová prívlač- popping a vertikálna prívlač- jigging, alebo ťahanie umelých nástrah za loďou- troling.
Na popping sa loví predovšetkým na hranách pobrežných útesov a v okolí plytčín podmorských hôr .
Na popping sa loví udicami 2,4-2,7m s vrhacou záťažou 150-300g a použitím kvalitného morského navijaku (najmenej 200m šnúry o nosnosti 30-50kg).
Na jigging sa loví v hĺbkach 20-90m s prútom dĺžky 1,5-1,8m (60-80libier). Nástrahy jiggi sú o hmotnosti 70-300g.

Ubytovanie a strava
V centre turistického mestečka Samara je penzión El Rancho asi 150m od pieskovej pláže. K dispozícií sú jednoposteľové a dvojposteľové klimatizované izby s príslušenstvom (sprcha a WC), prípadne apartmánu(2x izba, kuchynský kút s varičom a ľadničkou, sprcha, WC), záhrada s bazénom, reštaurácie, bar, relaxačný kútik). Možnosť pripojenia k internetu prostredníctvom bezdrôtovej siete (wi-fi).
K dispozícií je strava formou polpenzie (raňajky a obed).
Raňajky sa podávajú ráno od 6:30-8:00 hod. Obed formou balíčka vrátane vody a nealkoholických nápojov majú rybári na palube rybárskej lode. Konzumácia alkoholických nápojov je na palube lodí zakázaná. Večer sa hostia stravujú individuálne v okolitých reštauráciách, ktoré ponúkajú jedlá medzinárodnej kuchyne z miestnych surovín- rýb, morských plodov, kurčiat, bravčového a kvalitného hovädzieho mäsa. Bežná cena za večeru (hlavný chod) sa pohybuje okolo 15-25 USD.

Doprava
Letecká doprava prebieha na trase Viedeň- San José (cez Panamu, alebo Miami). Z letiska San José je zabezpečený transfer mikrobusom do penziónu na pobreží. Pre vstup do Kostariky nie sú potrebné žiadne očkovania. Pri odlete sa platí tzv. odletová daň cca 30€/osoba. Časový posun oproti SR je 7hod.

Termíny a ceny pobytu
Hlavná rybárska sezóna je od novembra do apríla. Najobľúbenejšie sú týždenné pobyty.
Cena za štandardný pobyt v penzióne v El Rancho vrátane rybárskeho programu je:
-2600€/ osoba v skupine dvoch osôb
-2400€/ osoba v skupine troch osôb
-2200€/ osoba v skupine štyroch osôb
Uvedená cena zahrňuje:
-transfer z letiska San José do penziónu a späť
-8x nocľah v dvojposteľovej izbe vrátane raňajok
-6x celodenný rybolov s profesionálnym sprievodcom (cena podľa počtu osôb)

Cena nezahrňuje:
-letenku (1.000-1.100€)
-poplatok (odletová daň cca 30€/osoba)
-sprepitné personálu rybárskej lode, ktoré sa do poporučuje 20USD/rybár/deň a 50USD/pobyt pre personál penziónu
-večere a konzumáciu nápojov

Ceny v okolitých reštauráciách sa pohybujú na európskej úrovni.