| Cestovná kancelária

Maldivy

Súostrovie Maldivy patrí medzi najkrajšie zákutia v Indickom oceáne. Ostrovy sú rozložené od severu až pod rovník v celkovej dĺžke 880 kilometrov. Súostrovie tvorí 19 koralových atolov, v ktorých sa vyskytuje 1100 malých ostrovčekov s rozlohou menšou ako 5 km2 a z nich je obývaných približne 220.
Už niekoľko storočí je táto oblasť známa lovom tuniakov, plachetníkov a všetkých druhov korálových rýb. V hotelových rezortoch a na obývaných ostrovoch je rybolov zakázaný. Loviť sa môže iba medzi neobývanými ostrovčekmi a na ich ľudoprázdnych brehoch. Povolený je lov z lodí, ktoré majú licenciu na športový rybolov. V prestávkach medzi jednotlivými druhmi lovu je ideálne využiť pobrežné rífi k šnorchlovaniu a kúpaniu sa v nádherných vodách Indického oceánu.

Ubytovanie a strava
Rybári sú ubytovaní na lodi typu štandard v šiestich dvojlôžkových kajutách . V každej kajute sa nachádza poschodová posteľ, ktorej spodná časť je vo veľkosti manželskej postele a horná časť je klasické lôžko, ktoré sa používa ako odkladací priestor na osobné veci. Každá kajuta je vybavená sociálnou miestnosťou, v ktorej sa nachádza elektrický splachovací záchod, sprcha a umývadlo. V kajute sa nachádza ventilátor. Z pravidla je v každej kajute ubytovaný jeden rybár.
Na hornej palube sa nachádza spoločná paluba – jedáleň. V zadnej časti lode sa nachádza priestor s držiakmi na prúty (troling).
Pre lov na prívlač (popping) sa využíva predná časť lode a strecha.
Úroveň ubytovania a stravy na lodi štandard zodpovedá hotelu kategórie **.
S ohľadom na typ rybačky a celkový program safari doporučujeme prenájom lode pre skupinu 4- 6 ľudí. Všetko rybárske vybavenie si účastníci zájazdu zabezpečujú samostatne. K dispozícii je na lodi iba vylovovací hák a slučka, ktorá umožňuje vrátenie ryby späť do mora bez poškodenia.
Loď kormidluje miestny kapitán a posádku tvoria dvaja lodníci a kuchár. Personál lode nie sú typický rybársky sprievodcovia, ale majú veľa skúsenosti s výberom lovísk , vyhľadávaním a zdolávaním rýb.

Rybolov a sezóna
Ideálne obdobie pre lov rýb na Maldivoch je s prihliadnutím na priebeh počasia ideálne od novembra do apríla. Kombinácia rybolovu a ubytovania na lodi poskytuje rybárom venovať sa svojej záľube prakticky 24 hodín denne. Safari je zamerané na aktívny rybolov ( prívlač – popping ), kde sú cieľovými úlovkami druhy rýb nachádzajúce sa popri korálových rífoch. Zadná časť lode je prispôsobená na ťahanie ( troling ) šiestich udíc. Na nočný rybolov sa využíva zadná i predná paluba. V noci sa chytá spôsobom naťažko – na mäso, alebo sa na vodu vypúšťa balón, ktorý slúži ako plavák s kusom mäsa, alebo rybou.
Čím ďalej viac rybárov sa zaujíma o speed jiging, čo je spôsob rýchleho pilkrovania. Tento typ rybačky sa dá vykonávať z pomaly driftujúcej lode, alebo v noci pri kotvení.

Lovené druhy rýb
Najčastejšie lovenými druhmi sú: Kranas obrovský ( 1 – 50 kg ), kranas dúhový (rainbow-runner, 2-10 kg), pelamida veľkoústa- wahoo (5-20 kg), koryféna – dorádo (2-15 kg), barakuda (1-20 kg), kanic ( 1-50 kg), chňapal-snapper ( 1-20 kg), tuniak bonito (1-3 kg), tuniak žltoplutvý ( 10-100 kg), raje ( 5-200 kg), žraloky (od 5 kg), plachetník (30-60 kg), mečiar-marlin (od 20 kg)…

Spôsoby rybolovu a rybárske náčinie
Výber optimálneho rybárskeho náčinia je osobnou záležitosťou, ale je dobré si uvedomiť, že sa chytajú veľké, rýchle a vytrvalé ryby. K tomu treba prispôsobiť vaše vybavenie.

Prívlač z lode – loví sa na hranách korálových útesov a v okolí plytčín medzi ostrovmi. Najčastejšie sa používa povrchový vobler (popper), poprípade rýchlo ťahané plandavky, alebo twistery. Týmto spôsobom sa loví kranas obrovský, barakuda, rôzne druhy tuniakov a zriedkavo aj plachetník.
Doporučujeme navijak Daiwa Saltiga 4500-6500 v kombinácii s prútom 2,7-3 m s vrhacou záťažou 150-300g.

Lov na ťažko – loví sa v hĺbkach 5-50 m na väčšie, alebo menšie kúsky rýb, filety z rýb, alebo celé ryby na udicu zaťaženú olovom o záťaži 80-300 g (podľa hĺbky, sily prúdu a veľkosti nástrah). Druhy lovených rýb sú predovšetkým tuniaky, kanice, koralové ryby, raje, žraloky, mureny… Veľkosti lovených rýb je nutné prispôsobiť vybavenie. Často aj na hĺbkach pod 20 m môže nástraha zaujať ryby s hmotnosťou nad 30 kg. Na tento spôsob rybačky môžete použiť udice používané pri trolingu, alebo popingu.

Lov na jig – speedjigging – loví sa predovšetkým na hĺbkach 15-80 m na tenké jigy / pilkre a jigstreamery s hmotnosťou 40-250 g. S nástrahou je možné rýchlo pilkrovať (pohybovať vertikálne), alebo ju vláčiť. Pohyby je potrebné vykonávať veľmi rýchle, preto sa tiež tento spôsob rybolovu nazýva speedjigging. Druhy lovených rýb sú predovšetkým kranasy, kanice, barakudy, wahoo, tuniaky a koralové ryby. Veľkosti lovených rýb je nutné prispôsobiť vybavenie. Doporučujeme krátku udicu 160-210cm s vrhacou záťažou 300-800g k tomu pevný navijak Daiwa Saltiga 6500H.

Trolling – prívlač za idúcou loďou – loví sa predovšetkým na povrchové nástrahy (chobotnice, povrchové nástrahy-Sebile), pravé alebo umelé ryby, voblery. Druhy lovených rýb sú: tuniak, wahoo, dorado, barakuda, kranas, plachetník, mečiar… Ak chcete uloviť plachetníka a marlína, alebo veľké tuniaky, používajte prút dĺžky 2-2,4 m, triedy 50-100 lb (vrhacia záťaž 500-1000 g) a kvalitný navijak-multiplikátor s kapacitou najmenej 400 m vlasca, alebo šnúry o nosnosti cca 30-60 kg . Pre lov wahoo, barakudy, malých tuniakov a stavríd vystačíte s vybavením triedy 30-50 lb.

Ďalšie aktivity – loď sa plaví pomedzi neobývané ostrovy a bolo by neodpustiteľnou chybou nepoprechádzať sa po snehobielom piesku na ich brehoch a neplávať (šnorchlovať) v plytkých vodách rífov. Pohľad na veľké množstvo korálových rybičiek v podmorskom svete patrí medzi nezabudnuteľné zážitky. Plutvy a potápačské okuliare by mali pre každého patriť k povinnej výbave.

Doprava – Letecky z Viedne do Male s prestupom v Dubaji, Dohe alebo v Istanbule (9-11 hodín letu).
Štandardne je v cene letenky v ekonomickej triede batožina o hmotnosti 20 kg. Letecká spoločnosť Emirates prepravuje batožinu o hmotnosti 30kg a môže sa skladať z viacerých kusov (kufor + tubus na udice).

Termíny a ceny
Organizujeme 8-9 dňové výpravy od novembra do marca, ale v prípade konkrétnych požiadaviek dokážeme program prispôsobiť klientovi.
Zástupca CK Orbis sa zúčastní výpravy v týchto termínoch:

I. termín:     4.1.-14.1. 2024
II. termín: 13.1.-23.1. 2024
III.termín:  22.1.-30.1. 2024

Cena pre 5 osôb + sprievodca: 3480 €/osoba (zájazd je 11-dňový, z toho 9 dní pobyt na lodi)
Cena je kalkulovaná pre 5 osôb + sprievodcovské služby zástupcu CK. Do ceny je zahrnutá letenka (Viedeň – Male a späť), transfer z letiska v Male na palubu lode a späť,  8 x nocľah s plnou penziou, 9 dní rybolovu vrátane príslušných povolení a turistických poplatkov. V cene nie sú zahrnuté balené nealkoholické nápoje a alkoholické nápoje. Rybárske náčinie a nástrahy si každý rybár zabezpečuje osobne. V prípade nižšieho počtu účastníkov ako 5, poprípade zabezpečenie iných nadštandardných služieb (zapožičanie udíc atď.), vypočítame presnú cenovú ponuku na základe vašich požiadaviek.

POZOR: súčasne s potvrdením rezervácie doporučujeme začať cvičiť a navštevovať posilňovňu, pretože Vás čaká nahadzovanie ťažkých nástrah i zdolávanie veľkých a extrémne bojovných rýb.