| Cestovná kancelária

Nedre Dalalven

Nedre Dalalven je názov pre stopäťdesiat kilometrov dlhý úsek dolného toku rieky Dalalven. Rieka je vzdialená iba dve hodiny jazdy autom od Štokholmu. Celý kraj je veľmi riedko osídlený s pôvodnými nedotknutými prírodnými zákutiami.
Pre celú oblasť sú charakteristické jazerá s množstvom ostrovčekov, ktorými preteká rieka a na ich vtokoch a výtokoch sa nachádzajú pereje. Revír Nedre Dalalven si získal priaznivcov hlavne medzi lovcami šťúk a ostriežov.

Ubytovanie
Kemp Östa Stugby sa nachádza na brehu prírodného jazera Färnebofjärden, ktoré napája rieka Dalälven. Rozsiahle borovicové a zmiešané lesy sú súčasťou Národného parku Färnebofjärden, ktorého súčasťou je toto jazero, ktorého dĺžka je viac, ako dvadsať kilometrov a jeho rozloha je ohromujúcich päťtisíc hektárov. Po celom jazere sú roztrúsené väčšie, či menšie ostrovčeky s členitým pobrežím . Na niektoré z ostrovov je v jarnom období prísne zakázané vystupovať z člnu kvôli jarnému hniezdeniu vtákov. Všade vôkol sa rozprestiera čistá príroda, zátoky zarastené rákosím, zoschnuté stromy popadané do vody, osamotené balvany vyčnievajúce z vody ďaleko od brehu a všade prítomné vodné vtáctvo vytvára oázu kľudu a rybárskej pohody. Ubytovanie je v 6-posteľovej komfortnej chatke na brehu jazera. V chatke sa nachádzajú dve samostatné spálne s poschodovými posteľami a jedna spálňa s dvomi posteľami. Obývacia miestnosť s TV je spojená s kuchyňou (sporák, chladnička, kávovar, mikrovlnka, rádio), v chate sa nachádza WC a sprchovací kút. K dispozícii je neďaleká predajňa potravín a recepcia s možnosťou zapožičania si horských bicyklov.

K rybolovu sa používajú kvalitné hliníkové štvormetrové člny s motorom o výkone 4 HP.

Doprava
Do revíru Nedre Dalalven je možné cestovať vlastným automobilom, alebo lietadlom do Štokholmu a zo Štokholmu následne zapožičaným autom. Zabezpečíme letenky i trajektové lístky. Cena spiatočného lístku na trajekt do Švédska (Rostock -Trelleborg) pre auto max. 5 osôb sa pohybuje od 250-400 eur. Cesta z Bratislavy do Nedre Dalalven je približne cca tisícosemsto kilometrov.

Rybolov
V jazere je najčastejšie lovenou rybou šťuka, ostriež a zubáč. Na prítokoch do jazera a z jazera sa nachádzajú pereje, v ktorých je možné uloviť pstruha a lipňa. Šťuky sa začínajú loviť po vytrení v mesiaci máji a jarná sezóna lovu šťúk končí začiatkom júna. V tomto období sa šťuky nachádzajú v plytkých trstinových lokalitách v ramenách a zálivoch ostrovov a pevniny. To pravé obdobie pre lov veľkých šťúk začína koncom septembra a trvá do konca novembra. V tomto období sú šťuky stiahnuté po väčšinou v hlbších partiách jazera a treba ich hľadať. Zubáče berú z pravidla od júna do septembra tak isto, ako aj ostrieže. Rybársku licenciu si zakúpite u majiteľa chaty, priamo pri preberaní chaty alebo na recepcii kempu.
Ďalšie aktivity:
V okolí ubytovania sú vynikajúce podmienky pre cykloturistiku, jazernú kanoistiku, hubárčenie, zber čučoriedok a brusníc. Verejnosti je prístupný ryboprechod a rybárske múzeum v Alvkarleby. V okolí kempu je možnosť pozorovania losov, bobrov a vodných vtákov.

Termín a ceny
-týždenný prenájom chatky vrátane 1 lode s motorom 4HP – 1.160 €
-zapožičanie posteľnej bielizne – 21 €
-záverečné čistenie chatky – 83 €

  • týždenný prenájom ďalšej hliníkovej lode (4HP) – 375 €
  • povolenka k rybolovu pre revír Färnebofjärden – 200 SEK/týždeň
  • povolenka k rybolovu pre revír Tyttbo – 130 SEK/deň