| Cestovná kancelária

Madagaskar

Madagaskar – už samotný názov vonia diaľkami a je v ňom niečo tajomného. Štvrtý najväčší ostrov na našej planéte bol niekedy súčasťou prvotnej pevniny od ktorej sa neskôr oddelila Afrika, Ázia a ostatné kontinenty. Vďaka dlhotrvajúcej izolácií sa na Madagaskare vyvinula špecifická flóra a fauna, v ktorej sa vyskytuje celá rada endemitov.
Rybárov však viac ako lemury alebo porasty baobaov viac lákajú čisté vody Indického oceánu, ktoré sú v okolí Madagaskaru stále plné atraktívnych druhov rýb. Vzdialenosť chráni ostrov pred náporom turistov , ktorí tu aspoň na pár dní môžu zabudnúť na všedný život v civilizovanej časti sveta. Pre nás Slovákov má Madagaskar ešte jednu dôležitú vlastnosť, pretože prvým kráľom Madagaskaru bol Slovák z Vrbového Móric Beňovský.

Ubytovanie a strava
Rybársky kemp Terres Rouges má exkluzívnu polohu na súkromnej pláži jedného z ostrovov v severnej časti Madagaskaru, severovýchodne od Helville (Nosy Be).
Nenájdete tu luxus, ale primerané pohodlie a predovšetkým jedinečnú atmosféru. Nevedie sem žiadna diaľnica , nie sú tu žiadne obchody, bary ani ruch, ktorý poznáte z tradičných turistických centier. Nie je tu dokonca ani elektrina a na pláž môžu vstúpiť len hostia klubu a ich priatelia. Francúzskym majiteľom sa podarilo zachovať nádherný kus pobrežia s atmosférou tropického raja pred príchodom civilizácie. Dodnes tu morské korytnačky kladú vajcia priamo medzi bungalovy a ráno budí rybárov len šumenie mora a štebot vtákov.
Na pláži je pod palmami ukrytých osem štýlových bungalovov, jedáleň, sprchy a toalety.
Bungalovy sú z dreva, palmových listov a ratanu. V každom sú dve postele chránené moskytierami, police na osobné veci a terasa.
Strava je formou plnej penzie.
Reštaurácie v Terres Rouges sa hrdo hlásia k najvyšších štandardom francúzsko-talianskej kuchyne.
Umenie kuchárov je najviac okorenené atmosférou exotického prostredia.
Kvalitné víno, pohár whisky, ale aj šálka dobrého čaju majú pri pohľade na nočný oceán vždy lepšiu chuť než v mestskom bare.
Kľudné prostredie plážových bungalovov v Terres Rouges si záujemcovia môžu spestriť v koloniálnej vile, ktorá stojí na pobreží centra Nosy Be, v Helville. Vo vile, ktorá je veľmi peknou ukážkou koloniálnej architektúry 19. storočia, je hosťom k dispozícií priestorná hala, terasa s výhľadom na more a tri dvojlôžkové izby so sprchou a WC. Vila je obklopená udržiavanou záhradou s tropickými drevinami.
Z vily je po niekoľkých minútach chôdze dostupná celá rada obchodov so suvenírmi, niekoľko reštaurácií, miestne trhovisko… Helville je tiež dobrým vstupným bodom pre návštevu prírodnej rezervácie Lokobé a ostrova Nosy Komba.
Hosťom, ktorí dajú prednosť pobytu v štandartnom hoteli**** pri pláži s možnosťou návštev baru, zábavných podnikov a pod. zaisťujeme pobyt v malom medzinárodnom hotely Loharano na západnom pobreží ostrova, ktorý vyniká kvalitnými službami aj dobrou polohou k prechádzkam a výletom. Personál Terres Rouges a koloniálnej vile v Helville hovorí francúzsky a čiastočne anglicky, je na africké pomery veľmi starostlivý a vždy ochotný urobiť maximum, aby sa tu hostia cítili čo najlepšie.

Ubytovanie na palube obytných lodí :
Priaznivci plavby a rybári, ktorí chcú rybárčiť v odľahlých a zriedka navštevovaných častiach madagaskarského pobrežie, dajú určite prednosť ubytovanie na palube obytných lodí – katamaránov.
K dispozícii sú dve veľkostné triedy obytných katamaránov riadených európskym kapitánom (hovorí po anglicky a taliansky alebo francúzsky). Strava formou plnej penzie.
CALYPSO – katamarán dĺžky 13 ma šírky 7,2 m vhodný pre 6-8 osôb, vybavený štyrmi kajutami so sprchou a WC, kuchyňou, jedálňou a palubou.
ULYSSE – katamarán dĺžky 11,5 ma šírky 6 m vhodný pre 4-6 osôb, vybavený štyrmi kajutami, 2x sprchou a WC, kuchyňou, jedálňou a palubou.
Katamarány sprevádza rybárske lode – malé katamarány pre 2-3 rybárov, dĺžky 6,5 m, riadené miestnym kapitánom – rybárom.
Cena
Prenájom celého obytného katamaráne ULYSSE pre 4-6 osôb vr. plnej penzie – 850,-€/ 24 hodín
Prenájom celého obytného katamaráne CALYPSO pre 6-8 osôb vr. plnej penzie – 1000,-€ / 24 hodín

Rybolov
Hlavná rybárska sezóna tu začína v marci a končí v decembri. Rybári využívajú služby motorových lodí riadených miestnymi kapitánmi, ktorí majú s rybárčením v oblasti dlhoročné skúsenosti. Personál všetkých lodí v Terres Rouges je náležito preškolený, pozná veľmi dobre okolité vody a patrí k najpovolanejším rybárskym sprievodcom oblasti. Štandartný rybársky deň začína zvyčajne po raňajkách, v 7:00 hodín ráno odchodom na more. V prípade záujmu rybárov je možné vrátiť sa na obed späť do Terres Rouges, eventuálne si pred večerným rybárčením dopriať krátku popoludniu siestu. Väčšina posádky sa však vracia z mora až so západným slnkom po piatej hodine večernej.
Druhy rýb
Lovené druhy rýb :
Kranas (GT, bluefin, 1-50 kg), kranas dúhový (rainbow-runner, 2-10 kg), pelamída – wahoo (5-20 kg), zlak nachový – koryféna (2-15 kg), barakuda (1-20 kg), kanic (1-50 kg), chňapal (snapper, 0,5-20 kg), tuniak pruhovaný-bonito (0,5-3 kg), tuniaci (10-100 kg), rejnok (od 5 kg), žralok (od 2 kg), plachetník (20-60 kg), mečun (od 20 kg), smuhy (1-5 kg), korálové ryby (štvorzubci, ostenci, bodloci, pruhatci, chrochtalove…).

Prívlač z lode
Loví sa predovšetkým na hranách korálových útesov, v okolí melčin, u hran hĺbok a na miestach krížených morských prúdov, najčastejšie na povrchové wobblery (poppery), prípadne na rýchle vláčené wobblery, plandavky, jig-streamery alebo twistery/rippery.
Ak chcete uloviť veľké kranasy alebo iné druhy rýb, musíte tomu prispôsobiť svoje vybavenie. Malo by sa jednať o prút dĺžky 2,7-3,3 metrov s vrhacou záťažou 150-300. Odporúčame napr. navijak Shimano Stella 10.000 SW alebo Daiwa Saltiga Dogfight 6.500 v kobinácií s päťdielnym prútom Shimano Caranx Kaibutsu STC dĺžkou 287 cm alebo päťdielnym prútom Balzer Alegra – Wels Spin 275 cm.
Lov na rybu na dne
Loví sa predovšetkým v hĺbkach 5-50 m na väčšie alebo menšie kúsky rýb, filety rýb alebo celé ryby na udici zaťažené olovom so záťažou 20-80 g (podľa hĺbky, sily prúdu a veľkosti nástrah).
Lovia sapredovšetkým tuniaky, kanici, korálové ryby, rejnoky, žraloky. Veľkosti lovených rýb je nutné prispôsobiť vybavenie. Často aj v hĺbkach pod 20 m môže nástraha zaujať ryby s hmotnosťou nad 30 kg.
Lov na jig – speedjigging
Loví sa predovšetkým v hĺbkach 15-80 m na tenké jigy/pilkery a jigstreamery s hmotnosťou 40-200 g. S nástrahou je možné rýchlo pilkrovať (pohybovať vertikálne) alebo ju vláčiť. Pohyby je nutné robiť veľmi rýchlo, preto sa tiež tento spôsob rybolovu nazýva speedjigging.
Chytámepredovšetkým kranasy , kanici, barakudy, wahoo, tuniaky a korálové ryby. Veľkosti lovených rýb je nutné prispôsobiť vybavenie.
Trolling – prívlač za idúcu loď
Loví sa predovšetkým na povrchové nástrahy (chobotnice, strapce, povrchové dráždidla), pravé alebo umelé ryby, wobblery.
Cieľovými rybami sú plachetníky , mečúni, tuniaci, pelamída-wahoo, zlak-dorado, barakuda, kranasi.
Ak chcete uloviť plachetníky , mečúny, alebo veľké tuniaky, používajte prút dĺžky 2-2,4 metrov triedy 50-130 lb (vrhacia záťaž 200-300 g) a kvalitný navijak s najmenej 300 m vlasca alebo šnúry o nosnosti cca 30-60 kg. Pre lov wahoo, barakudy, malých tuniakov a kranasov si vystačíte s vybavením triedy 30-50 lb.
Kvalitné vybavenie pre trolling je na lodiach k dispozícií.

Doprava
Doba letu z Európy na Madagaskar je asi 11 hodín.
Po prílete na cielové letisko v Nosy-Be nasleduje asi dvojhodinový transfer autom a lodou do tropického raja rybárskeho kempu Terres Rouges.
Časový posun – na Madagaskare je o 2 hodiny viac než na Slovensku.
Občania SR cestujúci na Madagaskar musia mať cestovní pas platný ešte najmenej 6 mesiacov po plánovanom dátume návratu z Madagaskaru. Vstupné vízum sa udeľuje zadarmo alebo za poplatok cca 60 EUR na letisku v Antananarivo alebo Nosy Be.
Očkovanie nie je pri pobyte v tejto časti Madagaskaru povinné ani nutné.
siestu. Väčšina posádky sa však vracia z mora až so západným slnkom po piatej hodine večernej.

Lode
K dispozícií sú dva typy lodí – jeden veľký katamarán dĺžky 11,5 m a tri malé katamarány dĺžky 6,5 m. Na všetkých lodiach je k dispozícií kompletné rybárske vybavenie pre trolling vrátane nástrah. K dispozícií sú prúty a navijaky Penn International, Alutecnos a Shimano triedy od 30 do 130 libier. Veľký katamarán je luxusnou rybárskou loďou vhodnou aj pre ďalšie výpravy na oceán. Je vybavený kabínou zastrešenou -zatienenou palubou, toaletou, mostíkom, miesto pre komfortné sedenie a relaxáciu, kontrolným kreslom, satelitnou navigáciou aj všetkými náležitosťami pre big game fishing, resp. trolling (lov mečúňov, plachetníkov, tuniakov, žralokov a pod.). Na tejto lodi môžu pohodlne rybárčiť až 4 rybári, ktorým asistujú 2-3 členné posádky. Menšie lode s otvorenou palubou sú vybavené centrálnym riadiacim pultom so skladacou strieškou. Vďaka pohonu dvoch motorov (každý 60 HP) sú nie len veľmi rýchle, ale aj bezpečné. Tento typ lodí je vhodný pre 2-3 rybárov a jedného vodiča lode – sprievodcu. Rybári využivajúci menšie lode , sa obvykle zameriavajú na popping (povrchovú prívlač ), jigging, lov rýb na prírodné nástrahy na dne a muškárenie, ale lode je možné použiť aj na trolling.

Termíny a ceny
Rybárska sezóna začína v marci a končí v decembri s prestávkou v období cyklónu (január – február). Dĺžka pobytu záleží na požiadávkach zákazníka. najobľúbenejšie sú pobyty v dĺžke 7 – 14 dní. Po 3-4 dňoch rybárčenia odporúčame zariadiť relaxačný deň. Pred začiatkom pobytu alebo na záver pobytu v Terres Rouges je možné zariadiť aj niekoľko dní v niektorom z plážových hotelov na ostrove Nosy Be alebo v komfortnej koloniálnej vile v Helville (turistické a obchodné centrum ostrova Nosy Be).
Cena 850 € zahŕňa 7 x nocľah v dvojlôžkovej bungalove v Terres rouges vrátane plnej penzie a transferov z letiska v Nosy-Be do Terres rouges a späť. Je možné predĺženie pobytu v Terres rouges alebo v Helville (ubytovanie s plnou penziou). Súčasne s pobytom v Terres rouges je s ohľadom na obmedzené kapacity nutné objednať aj prenájom rybárskych lodí. Výber typu lodí robte s rozvahou – v nadväznosti na počet osôb v skupine a preferované spôsoby lovu. Celodenný prenájom veľkej lode dĺžky 11,5 m pre najviac 4 rybárov – 860€. Celodenný prenájom lode s dĺžkou 6,5 m pre najviac 2-3 rybárov – 550 €.
Ceny za prenájom lodí zahŕňajú aj palivo do lodí, zapožičanie vybavenia pre trolling vr. nástrah, služby kapitána a prípadne sprievodcu -lodníka.

Ďalšie služby
Letenky zabezpečujeme podľa požiadaviek zákazníka a aktuálnej ponuky leteckých spoločností.
Cena letenky Praha – NosyBe – Praha (s prestupmi) vrátane letiskových poplatkov sa pohybuje od 1400 €

Príplatok za ubytovanie v jednolôžkovom bungalove (bungalov obsadený len jednou osobou) – 45 € / osobu / deň

Presnú cenovú ponuku komplexného aranžmán oznámime na základe konkrétnych požiadaviek zákazníka.
Ostatné náklady hradené v Terres Rouges
Alkoholické a nealkoholické nápoje sa hradia v mieste pobytu podľa konkrétnej spotreby.
V prípade záujmu je možné zapožičanie vybavenia pre prívlač a jigging za poplatok cca 50 Euro / deň.
V obmedzenej miere je možné dokúpenia nástrah pre prívlač, jigging a trolling.
Výlety na okolité ostrovy, do prírodnej rezervácie Lokobé alebo do Helville sa hradí manažérovi Terres rouges.