Vanern


Jazero Vanern leží severne od mesta Goteborg, asi 5 hodín jazdy autom z juhošvédskeho prístavu Trelleborg.

Jazero Vanern je najväčším jazerom Európy ( s výnimkou ruských jazier), je obklopené lesmi, poliami a lúkami. Voda v jazere je čistá. Brehy jazera sú skalnaté, alebo lemované porastmi rákosia. Až 1 km od brehu sa hĺbka pohybuje od 1-5m. Vanern je vhodným miestom pre kľudnú rybársku dovolenku, ale vzhľadom k dobrej vybavenosti lokality je tu možné uskutočniť aj firemné jednania alebo školenia s doprovodným rybárskym programom.

 

Doprava

K jazeru Vanern je možné cestovať automobilom, alebo letecky a následne z letiska pokračovať zapožičaným autom. Zaisťujeme trajektové lístky a letenky.

 

Rybolov

Na veľkom jazere Vanern sa chytajú ryby predovšetkým z člnov. Pred nástupom na pobyt obdržia rybári mapu južnej časti jazera s vyznačenými hĺbkami. Pozdĺž pobrežia, v blízkosti  porastov rákosia a v plytčinách sa predovšetkým loví na prívlač. V hlbších častiach jazera sa častejšie používa hlbinná prívlač- trolling.

Jazierko v usadlosti Vanerbo je vhodné pre deti a nerybárov, pretože je bohato zarybnené pstruhom dúhovým (k dispozícii je gril, ohnisko a prístrešok).

 

Druhy rýb, sezóna

Šťuky -sezóna od mája do júna a od septembra do októbra.

Ostriež – sezóna od júna do septembra

Zubáč – sezóna od júna do augusta

Pstruh jazerný a losos – bez sprievodcu sa loví iba ojedinele. V jazere Vanern sa nachádza miestna populácia jazernej formy pstruha potočného a endemická forma lososa. Lososy a pstruhy sa lovia hlavne vo väčších hĺbkach (trolling). Každoročne sa ulovia jedinci o hmotnosti nad 7 kg.

 

Rybárske vybavenie

Na lov šťúk ( prívlač) doporučujeme prút 2,75m s vrhacou záťažou 10-40g. Vlasec o priemere 0,18-0,30mm . Ako nástrahy sa najčastejšie používajú plandavky, voblery a gumové rybičky.

 

Služby pre rybárov

Anglicky a čiastočne nemecky hovoriaci sprievodca. Prenájom motorových lodí s možnosťou zapožičania rybárskeho oblečenia a vybavenia. Od roku 2008 je možné si zapožičať motorový čln v plytkej zátoke Dattern, asi 3 km od Vanerbo. V zátoke je povolený iba rybolov metódou chyť a pusť.

 

Termíny a ceny

Týždenný prenájom chaty Lillstugan pre 4 osoby 12 900 CZK

Týždenný prenájom chaty Storstugan pre 6 osôb 16 500 CZK

Týždenný prenájom apartmánu Loftet pre 8-10 osôb 19 000 CZK

Zapožičanie posteľnej bielizne 400 CZK/osoba

Záverečné čistenie chaty 2 100 CZK

Zapožičanie lode 4,2 m s motorom 6-10 k  7 000 CZK/ týž.

Zapožičanie lode 4,3m s motorom 15 k 9 000 CZK/ týž.

Zapožičanie lode 4,6m s motorom 20 k 10 000 CZK/ týž.

Trolling (lov lososov alebo šťúk, podľa požiadaviek zákazníka) na plne vybavenej lodi Seawind pre max.10 osôb vrátane služieb kapitána- sprievodcu a všetkých nástrah 2 500 CZK/hod.

 

Rybárky lístok 400 CZK/osoba/ týždeň

Raňajky 300 CZK

Obed 350 CZK

Večera 500 CZK


Obrázková galéria

Viac v tejto kategórii: « Tjuonajokk Nedre Dalalven »